26 Nisan Dünya PİLOTLAR GÜNÜ

26 Nisan Dünya PİLOTLAR GÜNÜ

Dünya PİLOTLAR GÜNÜ

 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü, Türkiye’nin ilk pilotu ve 1 numaralı Lisans sahibi Feza Evrensev 26 Nisan 1912'de Türkiye semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdiği gün olarak biliniyor.

 

TALPA’nın teklifi ve Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu’nun (IFALPA) kararı ile 2014 yılından itibaren tüm dünyada “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanılmaya başlandı.

 

Akdeniz Yamaç Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü olarak pilotların Dünya Pilotlar Günü’nü kutlar, iyi uçuşlar dileriz.

 

Fesa Evrensev kimdir? 

Havacılık tarihinde bir efsane: Fesa Evrensev

Türk Hava Yolları’nın ilk genel müdürü olan Fesa Evrensev, 1878 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi mezunu olan Evrensev daha sonra Harp Okulu’na girdi ve bu okuldan Süvari Teğmeni olarak mezun oldu.

 

Pilotluk Sınavı’nı birincilikle kazanan Fesa Evrensev, 26 Nisan 1912 tarihinde Türkiye’nin ilk pilotu olarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 1933 yılında Devlet Hava Yolları İşletmesi’ne yani bugünkü adıyla Türk Hava Yolları’na genel müdür olarak atandı. Türk Hava Kurumu’nda da birçok görev üstlenen Fesa Evrensev Türk havacılık tarihine adını yazdırdı.

Kaynak:https://www.turkishairlines.com/tr-int/26-nisan-dunya-pilotlar-gunu/ 

Etiketler : 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü, havacılık, dünya Pilotlar Günü, 26 Nisan

Bu haber 26.4.2020 10:55:47 tarihinde Hüseyin ATLI tarafından eklendi ve 459 defa okundu.